Vodárenská společnost vrtá nové studny na Litoměřicku

Aktualizováno 4. září 2016 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

vod

Obyvatelé části Ústí nad Labem a Litoměřicka budou dostávat pitnou vodu z dvou nových studen. Vrtat je začala Severočeská vodárenská společnost (SVS), která udržuje na území Ústeckého a Libereckého kraje zhruba 500 studen. ČTK o tom informoval mluvčí firmy Jiří Hladík.

Studny se nacházejí v areálu úpravny vody, kde je celkem 13 vrtů. „Dvě jsou ve špatném technickém stavu. Jedna z roku 1981 má hloubku 15,5 metru a je umístěna v železobetonové šachtici. Její vydatnost se snížila na 21 procent původní hodnoty a nepomohlo ani její nedávné vyčištění,“ uvedl Hladík.

Druhá studna je z konce 70. let minulého století, je hluboká 133 metrů a je v havarijním stavu. Vrt v železobetonové šachtici s poměrně dobrou vydatností je v hloubce 36 metrů neprůchodný a jeho čištění by podle mluvčího bylo neúčinné. SVS proto rozhodla o vybudování dvou nových vrtů.

Stavební práce skončí do 18. prosince, pak začne půlroční zkušební provoz. „Souběžně s náhradou vrtaných studní probíhá na této úpravně od května do listopadu i další investiční akce, a to rekonstrukce technologické linky ozonizace,“ dodal Hladík.

Úpravna vody Velké Žernoseky s kapacitou až 165 litrů za sekundu dodává pitnou vodu pro zhruba 60.000 obyvatel.

V okrese Litoměřice SVS letos naplánovala celkem 24 staveb za 116,7 milionu korun. Z letošní celkové částky na investice 1,27 miliardy korun je zhruba 80 procent na obnovu vodohospodářského majetku. „Prioritně se zaměřujeme na rekonstrukce našich vodovodních a kanalizačních sítí. V rámci výroby pitné vody na úpravnách vody opravujeme objekty, doplňujeme technologie a nahrazujeme vodní zdroje, což je případ Velkých Žernosek,“ uvedl ředitel SVS Bronislav Špičák. Cena pitné vody je v regionu dlouhodobě nejvyšší v rámci celé ČR, letos za stočné a vodné platí lidé na severu Čech 98 korun za metr krychlový.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Vodovody a kanalizace