Vodárenská infrastruktura by se měla stavět v maloměstech

8. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

pripojka

Vodohospodářská infrastruktura by se měla stavět hlavně v maloměstech. Informuje o tom ČTK na základě dokumentu, který předkládá na pondělní jednání vlády ministerstvo zemědělství.

Na vodovody je připojený podle údajů z roku 2014 největší podíl lidí z Prahy a Karlovarského kraje, nejméně ve středních Čechách. Poměr lidí připojených na kanalizaci je také největší v hlavním městě, nejmenší pak v Libereckém kraji. Jak dlouhodobě uvádí Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) vodárenská infrastruktura v ČR je podfinancovaná, na obnovu a rekonstrukce by mělo ročně jít více než 20 miliard korun. Reálně je to zhruba polovina.

„Prostor v doplnění systémů odvádění odpadních vod existuje, a to i s ohledem na udržitelnost budovaných systémů infrastruktury. V zásobování pitnou vodou se v lokalitách nepokrytých vodovody při realizaci dostáváme na hranice ekonomické udržitelnosti, což vyžaduje velmi citlivý přístup,“ uvádí ministerský materiál.

Situace v malých obcích, zvláště s velikostí do 2000 obyvatel, je podle materiálu špatná, protože více než 2300 obcí (tedy zhruba 40 procent) nemá například žádnou kanalizaci. Do budoucna by mělo ministerstvo podle materiálu vyřešit, jakým způsobem bude více kontrolovat vlastníky a provozovatele vodovodní soustavy, ministerstvo financí by pak mělo zjistit, jestli se správně počítá jejich zisk.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace