Voda ve studních a bazénech neodpovídá normám, je žádoucí jí kontrolovat

17. dubna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Statistiky a kauzy

zahradní bazén DSCN1497

Voda v soukromých studnách nepodléhá žádné pravidelné povinné kontrole, proto Pražské vodovody a kanalizace (PVK) doporučují tuto vodu nejméně jednou za rok zkontrolovat. Poukázal na to dnes mluvčí PVK Ondřej Pokorný.

PVK podle něj proto nabízejí majitelům studní zvýhodněné rozbory základních chemických a mikrobiologických parametrů pitné vody za smluvní cenu 1000 korun. Rozbory vody ze studní provedené laboratoří PVK v roce 2011 totiž ukázaly, že zhruba přes 90 procent analyzovaných vzorků vod ze soukromých studní neodpovídala alespoň v jednom parametru vyhlášce č.252/2004 Sb., kterou se stanovují hygienické požadavky na pitnou vodu a četnost a rozsah kontrol pitné vody.

Nejčastěji nevyhovovaly mikrobiologické ukazatele. V některých případech byly překročeny limity dusičnanů (limit 50 mg/l) a také limity pro hodnotu zákalu nebo železa. „Součástí protokolu o výsledku analýzy je také posouzení výsledků a v případě vzorků, které překročí hygienický limit, zákazníkům doporučíme vhodný postup řešení pro zlepšení kvality vody. Současně PVK nabízejí rozbor pro kontrolu kvality vody v domácích bazénech,“ nabízí Pokorný.

Všechny rozbory provádí akreditovaná laboratoř PVK -Útvar kontroly kvality vody: Dykova 3, 101 00 Praha 10, tel: 221 501 103 neboinfo@pvk.cz. V roce 2011 provedly PVK 240 rozborů soukromých studní.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace