Voda v Trnové u Prahy by měla být od pondělí opět pitná

3. srpna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

ÚV pitná voda

Lidé v Trnové u Prahy budou moci od pondělí 8. srpna opět neomezeně používat vodu z vodovodu. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že nový provozovatel vodovodu VAK Beroun tam změnil technologii úpravy vody.

Od května bylo možné vodu z vodovodu používat k pití po převaření, odteď ji odběratelé budou moci pít přímo z kohoutku, sdělil dnes ČTK ředitel VAK Beroun Jiří Paul. V obci se zhruba 350 obyvateli se objevily problémy s vodou loni v létě. Kvůli překročení mikrobiologických i biologických ukazatelů ji hygienici zakázali používat k pití, vaření i umývání. VAK Beroun převzal provozování vodovodu v Trnové koncem letošního ledna a změnil technologii úpravy vody.

„Od ledna do dnešního dne jsme do provozu a technologického vybavení vložili přes milion korun,“ vyčíslil Paul. „Kompletně jsme zrevidovali systém úpravy vody, vyměnili náplně všech filtrů a hlavně jsme instalovali mikrofiltrační jednotku a dezinfekci ultrafialovým zářením. Veškeré práce komplikoval nedostatek místa a fakt, že jsme vše museli dělat za plného provozu,“ dodal Paul.

Použitá mikrofiltrační jednotka je podle něj první podobnou instalací v České republice. Voda se v ní filtruje na ploše 25 metrů čtverečních přes póry o velikosti jeden mikrometr, tedy tisíckrát menší než jeden milimetr. Technologie je proto mnohem účinnější než klasická filtrace přes písek.

V úterý byla v Trnové spuštěna také dezinfekce ultrafialovým světlem. Vodohospodáři budou v příštích dnech provádět závěrečné čištění vodojemu a proplachy vodovodu. To je důvod, proč z opatrnosti vyhlašují pitnou vodu až od dalšího týdne. V příštím týdnu může být z vody cítit více chlor, protože se bude voda dezinfikovat vyššími koncentracemi. Ty ale podle Paula nepřekročí povolené meze.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace