Voda z Tlumačova bude kvalitnější

1. června 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

čistá voda

Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s., (MOVO) dnes zahájila rekonstrukci stávající Úpravny vody Tlumačov. Informovala o tom mluvčí MOVO Markéta Bártová s tím, že společnost v letech 2017 a 2018 investuje celkem 80 milionů korun nad rámec ročního nájemného do intenzifikace technologie úpravy pitné vody.

ÚV Tlumačov zásobuje přibližně 48 800 obyvatel – západní polovinu města Zlína,  Kudlov, Otrokovice, Napajedla, Tlumačov, Machovou, Mysločovice, Hostišovou, Rackovou, Sazovice, Tečovice, Lhotku, Chlum, Žlutavu, Halenkovice, Spytihněv, Pohořelice, Oldřichovice, Karlovice, Komárov, Lhotu u Malenovic, Salaš, Bohuslavice u Zlína, Šarovy, Březnici a Jaroslavice pitnou vodou, která je jímána ze studní a hydrogeologických vrtů v oblasti dvou území: Tlumačovský les a Kvasice-Štěrkoviště.

Investice bude směřovat do doplnění ozonizace a filtrace vody přes aktivní uhlí do  procesu úpravy vody. Díky tomu dojde k výraznému zlepšení senzorických vlastností dodávané pitné vody (pach a chuť). Dojde také k efektivnějšímu zachycování i dalších cizorodých látek, včetně léčiv a pesticidů. Výsledkem bude také snížení produkce kalu a zvýšení automatizace provozu.

Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s., realizuje tuto investici nad rámec běžného nájemného, jež platí vlastnické společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a. s., a které činí od roku 2004 do roku 2017 částku 1,3 miliardy korun.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace