Voda – skutečné zlato XXI století (II)

27. února 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Austrálie

Druhá část miniseriálu ekologického serveru memza.cz věnovaná nepostradatelnosti a ceně vody pro lidstvo se věnuje spotřebě této tekutiny.

Rok od roku se spotřeba vody zvyšuje. Její zásoby klesají, a přesto její spotřeba roste. Dokdy tento trend může vydržet, není tak složité odhadnout. V globálu se spotřeba vody za posledních sto let zvýšila šestkrát. Odhady ukazují, že k roku 2050 se ještě zdvojnásobí. Kde tolik vody brát, se stává strategickou otázkou. První efektem tohoto trendu bude ve velmi blízkém období stav, kdy v určitých regionech planety neúměrně vzroste deficit vody, což povede k mnohým krizím a nepokojům, migracím. Celkově pak výrazně vzroste cena vody jako strategické suroviny.

Nejvíce suchým kontinentem planety je Austrálie. A paradoxně právě v Austrálii je nejvyšší spotřeba vody na obyvatele. Spotřeba vody na jednoho obyvatele Austrálie činí v průměru každý den 900 litrů. V Severní Americe, kde je situace výrazně příznivější než v Austrálii, činí průměrná spotřeba vody na jednoho člověka 600 litrů denně. Spotřeba vody v Austrálii je tak vysoká právě proto, že tři čtvrtiny objemu vody na člověka a den spotřebuje zemědělství, aby dokázalo nakrmit vlastní populaci.

Není daleko doba, kdy bude muset dojít globálně k zefektivnění plánování spotřeby vody.  A právě možná neúnosná spotřeba vody v zemědělství povede k závěru, že není ekonomicky možné v některých oblastech, možná i celých kontinentech, zemědělskou činnost vykonávat vůbec. Konkrétně do Austrálie se pak budou muset potraviny dovážet z jiných kontinentů, než by se tam s enormní a neefektivní spotřebou vody produkovaly.

Aby dnes  zemědělec v Austrálii získal jeden kilogram pšenice, spotřebuje na něj 1 010 litrů vody. Na litr mléka v živočišné produkci je třeba 600 litrů vody, na kilogram másla to potom činí 1800 litrů vody a na kilogram masa až 5000 litrů vody. Stejně ohromující čísla vykazuje i textilní průmysl. Na kilo vlny se v Austrálii spotřebuje až 5300 litrů vody. A to jsou čísla, které si málokdo v současné době uvědomí.

Zdroj: www. memza.cz (redakčně kráceno), ilustrační foto Asociace soukromého zemědělství ČR (australské zemědělsNaše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka