Voda použitá k hašení požáru v Chropyni je kontaminovaná

Aktualizováno 19. dubna 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

Voda, kterou použili hasiči při likvidaci požáru v Chropyni, v areálu firmy Remiva na recyklaci plastů, stekla do kanalizace i s jedovatými látkami. Uvedly to dnes Lidové noviny s tím, že kontaminovaná voda je zatím zachycená v nádržích čistírny odpadních vod.

Podle Jiřího Pospíšila z odboru životního prostředí kroměřížské radnice obsahuje voda, která prošla kouřem, ohněm i hašenými odpady, problémové polyaromatické uhlovodíky. Ty by mohly ohrozit život v řekách. „Voda bude likvidována pravděpodobně spálením v některé ze spaloven nebezpečných odpadů,“ oznámil Pospíšil obyvatelům Chropyně. Znečištěnou vodu se podařilo zadržet do nádrží, které byly kvůli rekonstrukci čističky prázdné.

Experti na životní prostředí již potvrdili, že kvůli ověření případného zamoření nechali odebrat postupně vzorky z půdy, ze vzduchu, z kanalizace, na čističce odpadních vod, z mléka a s odstupem času je ještě doplní odběry vzorků podzemní vody. Tam se totiž přítomnost chemikálií odrazí až s odstupem. Oheň v Chropyni vzplál v pátek 8. dubna.

Zdroj: Lidové noviny, Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Vodovody a kanalizace