Voda chybí v přehradách, v řekách sotva teče

20. června 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Slezská harta - IMG_7869

V přehradách Povodí Odry je v současnosti méně vody než bývá v tomto období obvyklé. Informuje o tom Moravskoslezský deník s tím, že podle obchodního ředitele Povodí Odry Čestmíra Vlčka jsou nízké i průtoky v řekách, a to na úrovni, která se označuje jako stav sucha.

Zásobní objem největší přehrady v Povodí Odry, Slezské Harty (aktuální ilustrační foto), je zaplněn z 93 procent, Kružberk z 97 procent, Morávka z 96 procent, Těrlicko z 92 procent, Žermanice z 94 procent a Olešná z 87 procent. V přehradě Šance je zásobní objem zaplněn ze 69 procent. V této nádrži je ale nižší hladina udržována uměle kvůli stavebním pracím. Stavy jsou nižší, běžný v současném období bývá stav 100 procent zaplněnosti zásobního prostoru. Že tomu tak letos není, je důsledkem nedostatku srážek a také uplynulé zimy, kdy i na horách chyběl sníh nebo jej bylo jen málo,“ upřesnil Vlček.

Jak také uvedl, kvůli nedostatku dešťových srážek jsou nízké i průtoky v řekách. „Některé jsou až na úrovni 355 denní vody, což už označujeme jako stav sucha. (Pozn. red.: Statistické číslo, které vypovídá, že takový průtok bývá v uvedeném případě až 355 dnů v roce. Čím vyšší je toto číslo, tím méně vody v řece teče). Ostravice v Ostravě má v současnosti výšku hladiny 63 centimetrů, což znamená průtok 3,28 kubického metru za sekundu. Pro porovnání, 355. denní průtok v Ostravici představuje průtok 2,27 kubického metru za sekundu,“ dodal Čestmír Vlček.

I přesto podle něj není situace natolik vážná, aby hrozilo omezování dodávek vody pro vodárenské či průmyslové využití. „Na jaře, tedy ještě před květnovými srážkovými a povodňovými epizodami, byly hladiny výrazně nižší a ani tehdy ještě nehrozilo omezování dodávek vody,“ dodal obchodní ředitel Povodí Odry.

Zdroj: Moravskoslezský deník, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy