Voda v Bečvě má kritických 
28 stupňů. Rybám přináší smrt

10. srpna 2013 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Rybářství a rybníkářství

lekla ryba

Celkem osm metráků mrtvých ryb od konce července nasbírali rybáři na Bečvě. Jejich úhyny kvůli vysokým teplotám hrozí i nadále. Informoval o tom Valašský deník, částečně s odvoláním na ČTK.

Podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu je na rožnovské Bečvě sucho, voda tam stěží dosahuje na kritickou hranici 72 centimetrů. To je přibližně 40 centimetrů pod normálem. Vsetínská Bečva hlásí normální stav, navzdory tomu rybáři stále čelí hromadným úhynům ryb.

„Na vodě se objevují řasy, přes které nemusí jít všechny uhynulé ryby vidět. V posledních dnech navíc byla velká horka, tak uvidíme, jaké budou škody po víkendu,“ řekl jednatel Českého rybářského svazu Vsetín Radomír Surovec.

Podle něj je však situace stabilizovaná a doufá, že škoda na loňských neuvěřitelných 15 metráků mrtvých ryb nedosáhne.

„Letos je prozatím úhynů výrazně méně. Ponaučili jsme se totiž z loňska a ryby jsme vysázeli na jiná, méně ohrožená místa na Bečvě,“ vysvětlil Surovec. Navíc prý sucho letos přišlo později.

„Ohrožení představuje teplota ve výši dvaceti pěti stupňů, současných dvacet osm je extrémních. Pokud se neochladí a nezaprší, můžeme očekávat další úhyny,“ informoval hospodář vsetínských rybářů Zdeněk Žáček.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství