Vltavská vodní cesta se prodlouží

19. prosince 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

parník na Vltavě 04_parnik

Poslední překážka z vltavské vodní cesty na jihu Čech zmizí. Jak totiž informovalo zpravodajství České televize, vláda totiž schválila modernizaci jezu a stavbu plavební komory v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou, přičemž práce přijdou na 400 milionů.

Rozhodnutí vlády podle televize vítají starostové i provozovatelé lodní dopravy, kteří na takové rozhodnutí čekali téměř tři roky. Po dostavbě se rekreační plavba prodlouží z Orlíka až do Českých Budějovic.

Dosud končily cesty všech výletních lodí u jezu pod hněvkovickou přehradou, přes který se nedokázaly dostat, ani když v řece bylo dost vody. Teď ho čeká zásadní úprava. Vodohospodáři polovinu rozeberou a právě sem umístí 45 metrů dlouhou a 6 metrů širokou plavební komoru. Ta umožní proplutí plavidel 44 metrů dlouhých.

Potřebné prostředky má podle televize k dispozici ministerstvo dopravy. Podle starosty Týna nad Vltavou Milana Šnorka by se splavnění Vltavy mohlo promítnout i na zvýšeném zájmu o Týn nad Vltavou z hlediska turistického ruchu.

Horní tok Vltavy vodohospodáři upravují už šest let. Práce přesáhly miliardu korun. Kromě stavby plaveních komor hloubí i říční koryto. Projekt se ale nelíbí ekologickým aktivistům, výhrady má i jihočeský hejtman. Podle plánu vodohospodářů by první plavidla měla zamířit do nové komory, která bude na tomto jezu, na konci roku 2015.

Zdroj: Česká televize, ilustrační foto Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství