Vltavská kaskáda by měla více chránit před povodněmi

8. prosince 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

přehrada Orlík - IMG_8079

S cílem snížit hladinu přehrady Orlík mění v současné době Povodí Vltavy na uvedené přehradě manipulační řád. Informovalo o tom vysílání České televize.

Podle generálního ředitele Povodí Petra Kubaly byla například povodeň v roce 2002 větší, než na co byla přehrada konstruována. I proto chtějí vodohospodáři zvýšit její ochrannou funkci. Podle Kubaly jde o zvýšení retenčního prostoru, což hraje mimo jiné pozitivní roli při povodňových stavech na Berounce, kdy bude možné nechat ji protéct a dokulminovat a následně opět obnovit průtok na Vltavě.

Konkrétně pro Prahu to znamená, že ani při 20leté povodni by průtok ve Vltavě neměl překročit neškodných 1500 kubíků za vteřinu. Nemusela by se například tak často zavírat protipovodňová vrata tady na Čertovce nebo by se nemusely stavět mobilní zábrany. V případě větší povodně by potom hasiči získali na jejich přípravu dalších až 6 hodin navíc. „Troufám si říct, že to bude mít pozitivní efekt až do Drážďan,“ tvrdí Kubala.

Vodohospodáři počítají i to, jak by Vltavská kaskáda mohla bránit skutečně velkým povodním. Vážit ale musí i riziko sucha, o kterém se mluví hlavně v poslední době.

Zdroj: Česká Televize, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství