Vltava v Praze ráno kulminovala

Aktualizováno 4. června 2013 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

IMG_0139

Vltava v Praze dnes ráno kulminovala na hodnotě 3210 metrů za vteřinu. Přítoky Vltavy již klesají nebo nestoupají, nestoupá ani obávaná Berounka, která je rovněž po kulminaci. Vyplývá to z informací Povodí Vltavy.

Vltavská kaskáda zatím nebude upouštět vodu navíc.

Naopak kritická situace je u ústí Vltavy do Labe a na Labi na Ústecku. V Zálezlicích, které leží na soutoku obou řek, se protrhra budovaná protipovodňová hráz.

Podle informací serveru pořáry.cz došlo před 9.hodinou na Vltavě k protržení plavebního kanálu v obci Lužec nad Vltavou. Je nařízena evakuace. V Mělníku byla nařízena povinná evakuace v části Mlazice a Pšovka. Střekov je od zbytku Ústí nad Labem odříznutý. Oba mosty jsou od rána uzavřené. V Děčíně probíhá evakuace asi tisícovky lidí, stále tu prší. Hřensko očekává další masivní záplavy, rozsahem kolem 100 leté vody. Naopak v Jihočeském kraji hladiny řek klesají a postupně jsou odvolávány 3. a 2. stupně.

Hasiči zasahovali od začátku povodní u 3 748 událostí v souvislosti s povodněmi, nasazeno bylo celkem 16 101 hasičů profesionálních i dobrovolných. K 6,00 hodině bylo evakuováno na území ČR 8 340 osob, nejvíc v Ústeckém kraji, 5 329. Hasiči do této chvíle zachránili 326 lidí. Sedm osob bylo v důsledku povodní usmrceno.

Naše voda, požáry.cz

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině