Vlastníci lesů a myslivci dostanou 28 milionů korun na kompenzaci povodní

13. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

Povodeň - zatopený les IMG_3092

Vlastníci lesů, fyzické nebo právnické osoby zabývající se pěstováním sadebního materiálu lesních dřevin a uživatelé honiteb, které zasáhly povodně, tak mohou začít o peníze žádat od 22. listopadu. Informovala o tom ředitelka komunikace ministerstva zemědělství Dana Večeřová.

Ministr zemědělství Miroslav Toman totiž podle ní již podepsal zásady pro poskytování dotací na zmírnění škod způsobených červnovými povodněmi v lesním hospodářství. Celková výše státní podpory pro lesní hospodářství a myslivost je 28 milionů korun.

„Bezprostředně poté, co Evropská komise oznámila schválení našeho návrhu na kompenzaci škod v lesním hospodářství a myslivosti,  jsem podepsal podmínky, za kterých bude dotace poskytována. Prioritou je, aby po poměrně dlouhém notifikačním procesu u Evropské komise dostali žadatelé peníze co nejrychleji,“ řekl Toman. Celkem 28 milionů korun rozdělí Agentury pro zemědělství a venkov Ministerstva zemědělství mezi vlastníky lesů, subjekty zabývající se pěstováním sadebního materiálu lesních dřevin a uživatele honiteb, kterým letošní povodně způsobily škody na porostech, lesních školkách, zásobách, stavbách a mysliveckých zařízeních a zvěři ve voliérových odchovech.

„Evropská komise ještě projednává naše návrhy na kompenzace škod, které povodeň způsobila v odvětví rybářství. Až tyto náhrady schválí, budeme moci rybářům poskytnout 50 milionů korun,“ uvedl ministr Toman.

Dořešení povodňových škod označil ministr jako jednu z priorit při svém nástupu do funkce. Ministerstvo zemědělství připravilo materiál týkající se odstranění následků povodní na zemědělském a lesnickém majetku, který vláda schválila koncem července. Vzápětí byly Zásady, které stanovují podmínky pro poskytování dotací jak v oblasti zemědělství, tak lesnictví a rybářství, zaslány ke schválení Evropské komisi. Zásady pro poskytování dotací v zemědělství byly schváleny již 26. září. Zemědělci, kterým letošní povodně způsobily škody na porostech pěstovaných rostlin, na hospodářských zvířatech a na krmivech a zásobách dostanou jako kompenzace 685 milionů korun.

Naše voda, foto naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka