Vláda přerušila jednání o protipovodňových opatřeních na Bečvě

Aktualizováno 6. září 2016 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

skalic

Vláda v pondělí přerušila jednání o protipovodňových opatřeních v povodí řeky Bečvy. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Podle materiálu má vláda rozhodnout, zda bude Skalička nedaleko Teplic nad Bečvou na Přerovsku suchým poldrem, nebo vodní nádrží se zásobamivody. Dříve protipovodňové plány počítaly s poldrem, nyní ministerstvo zemědělství preferuje variantu nádrže.

Ekologové ale upozorňují, že stavba přehrady může mít negativní dopad na život v řece i na její tok. Poldr by stál přibližně 2,69 miliardy korun, nádrž zhruba 3,25 miliardy korun.

Přehrada by měla ochránit před povodněmi přibližně 110.000 lidí. V roce 1997 tu napáchaly povodně škodu za sedm miliard korun. V době sucha by měla nadlepšovat minimální průtok Bečvy na 2,4 až 3,36 kubických metrů za sekundu.

Vláda v srpnu schválila, aby v rámci boje se suchem ministerstvo zemědělství začalo s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Ty by mohly začít fungovat v roce 2022. Podle materiálu by měly začít přípravné práce i na dalších větších dvou nádržích, a to na pěčínské nádrži na Královéhradecku a na nádrži ve Vlachovicích na Zlínsku. Celková výše investic může být až 16,5 miliardy korun.

Stavba i větších nádrží by měla trvat do čtyř let, předkládající ministerstvo zemědělství ale počítá s geologickými studiemi, zpracováním projektových dokumentací a s řadou schvalovacích řízení. Do nich budou moci vstupovat obce i veřejnost, ale také orgány ochrany přírody. V současnosti stát pracuje na přípravě nádrže v lokalitě Nových Heřminov.

Zdroj: ČTK, vizualizace:PM

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla