Vláda posvětila výstavbu přehrady v Heřminovech, bude ale levnější

17. dubna 2014 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

Povodeň - nohy ve vodě

Datum zahájení stavby přehrady, rok 2018, platí i po jednání Vlády ČR, které proběhlo ve středu 16. dubna. Jak ale připomíná například ostravská mutace serveru idnes.cz, konečná cena přehrady by se měla snížit z původních 9,5 miliardy korun na 6,6 miliardy.

„Bylo upuštěno od staveb, které v rámci celkové výstavby přehrady a návazných staveb vykazovaly nejmenší efektivitu, a dalo se od nich ustoupit, aniž by byla narušena celková koncepce,“ řekl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. To se podle něj podařilo například v případě takzvaných technických opatření, kdy Vláda ČR podle jeho údajů mimo jiné schválila ýstavbu přeložky silnice, která údolím u Nových Heřminov vede.

Vedení obce je dál proti stavbě nádrže. Dostalo k tomu pověření od obyvatel, kteří se proti zbudování přehrady postavili v roce 2008 v referendu. Nyní část obyvatel obce usiluje o referendum nové. Ochranu proti povodním na řece Opavě lze podle zastupitelů, kteří spolupracují také s odborníky na vodohospodářství, zajistit i s „pouhými“ úpravami řeky a jejího okolí – tedy bez přehrady.

Naše voda podle http://ostrava.idnes.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka