Vláda odložila jednání o nemovitostech přehrady Skalička

3. prosince 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

Povodí Moravy - opravy Horní Bečva

Vláda na svém jednání tento týden odložila jednání o ceně odkupu nemovitostí v místech plánované přehrady Skalička na řece Bečvě východně od Teplic nad Bečvou. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.

Podle plánu ministerstva zemědělství by měl stát zaplatit mezi 410 a 579 miliony korun. Ministerstvo zemědělství doporučilo, aby se na odkup nemovitostí prozatím vyčlenilo 520 milionů korun, peníze bude potřebovat mezi lety 2016 a 2023. O odložení projednávání vláda informovala na webu.

Podle již dřívějšího rozhodnutí vlády z července letošního roku by měla celkově první etapa výstavby protipovodňových opatření v povodí řeky Bečvy stát 1,3 miliardy korun, většina staveb by měla být dokončena do konce roku 2022. Stavba samotné přehrady by pak měla vyjít na dalších 2,69 miliardy korun, náklady se mají hradit ze státního rozpočtu.

Retenční objem nádrže při maximální hladině by měl být 35 milionů kubíků. To by mělo zabezpečit ochranu před více než stoletou vodou, tedy podobné síly, jako postihla ČR v roce 1997. Podle materiálu tehdy dosáhly škody v povodí Bečvy více než 2,8 miliardy korun. Skalička by měla v budoucnu ochránit až 110.000 lidí.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Povodí Moravy – opravy na Bečvě

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka