Vláda bude dnes jednat a navýšení peněz na škody po jarních povodních

16. října 2013 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

povodně 2013 - Botič

O navýšení peněz na odstranění škod po letošních jarních povodních by měla dnes jednat Vláda ČR. Připomněl to server finanční noviny.

Na základě aktualizovaného materiálu s odhadem škod by měla uvolnit 4,5 miliardy korun. Ty by měly být využívány až do roku 2016. Důvodem aktualizace materiálu je upřesnění povodňových škod v Praze. Původní materiál z konce července počítal se čtyřmi miliardami korun, největší nárůst se přitom týká programu na odstraňování povodňových škod na infrastruktuře vodovodů a kanalizací. V případě letošního roku by se výdaje ministerstva zemědělství měly zvýšit o 988 milionů korun a ministerstva životního prostředí o 91,6 milionu korun. Dodatečné peníze, celkem 1,32 miliardy korun má získat ministerstvo financí podle návrhu v letošním roce z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí, a to z dávek důchodového pojištění. Tam totiž vláda předpokládá úspory.

Už na konci července schválila Rusnokova vláda plán na financování a odstranění škod po letošních jarních povodních, jeho součástí byly i kompenzace následků pro jednotlivé resorty s výhledem na další tři roky. Celkové škody po povodních v ČR byly zatím vyčísleny na 16,4 miliardy korun. Z evropského Fondu solidarity by měla Česká republika na likvidaci následků červnových povodní získat 15,9 miliónu eur (okolo 412 milionů korun).

Zdroj: www.financninoviny.cz, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace