Vítr poničil ve státních lesích 214 tisíc metrů krychlových dříví

14. července 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Voda a naše peněženka

odklízení_kalamitního_dříví

Větrná smršť zasáhla v noci ze 7. na 8. července na pozemcích státního podniku Lesy České republiky (Lesy ČR) přibližně 214 tisíc metrů krychlových dřeva. Informovala o tom dnes mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová s tím, že škody jsou odhadovány na 170 milionů korun.

Nejvíce je postižené Hanušovicko. V lesích na Hanušovicku u města Králíky a obce Dolní Morava se začalo s odklízením 130 tisíc metrů krychlových kalamitního dříví. Na sousedním Orlickoústecku vichřice poškodila 35 tisíc metrů krychlových dříví. „Rozsah prací odpovídá více než ročnímu objemu těženého dříví,“ řekl Václav Lidický, výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR. V okolí Dolní Moravy, Mladkova, Lichkova, Boříkovic a také u Šedivce, Nekoře a Pastvin je až do října zakázán vstup do lesa. „Žádáme veřejnost, aby nařízení respektovala. V lesích se bude pohybovat těžká technika a chceme předejít případnému střetu. Lidé by se měli také vyhnout lesům s polomy. I tam hrozí nebezpečí,“ dodal ředitel Lidický.

Silný vítr porážel stromy také na Karlovarsku, Plzeňsku, Teplicku, Jihlavsku i jinde. Šlo však o jednotky tisíců metrů krychlových, tedy o nic zásadního.

Naše voda, ilustrační foto Lesy ČR

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka