Vítání ptačího zpěvu v Krkonoších přitáhlo 150 lidí

Aktualizováno 2. května 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

KRNAP vítání ptačího zpěvu 2015

Minulé dvě soboty pořádala Česká společnost ornitologická spolu se Správou Krkonošského národního parku (KRNAP) tradiční akcí Vítání ptačího zpěvu. Podle mluvčího KRNAP Radka Drahného se celkem šesti vycházek s ornitologem zúčastnilo přes 150 návštěvníků.

Skupinky rodičů s dětmi různého věku za doprovodu Jiřího Flouska, pracovníka Správy KRNAP, prošly po předem vybrané trase. Společně se zastavily na různých místech, aby se zaposlouchaly do hlasů ptáků, určily je a případně za pomoci dalekohledů i pozorovaly. Součástí trasy bylo i tradiční stanoviště, kde členové České společnosti ornitologické prováděli praktický odchyt a kroužkování ptáků. Kromě běžných druhů jako sýkory a pěnkavy viděli stehlíka obecného pěnici slavíkovou.

V průběhu vycházky byli návštěvníci také poučeni, jak se chovat k ptáčatům, která mohou v přírodě nalézt. V minulých letech se často opakovaly případy, kdy lidé na zemi našli ptačí mládě, a v domnění, že potřebuje pomoc, je odnesli do útulku. Postarat se o takové ptáče bývá občas za hranicí lidských možností. Přitom nejlepším řešením je pouze zvednout mládě ze země a posadit je na nejbližší větev stromu, aby bylo v bezpečí před toulavými kočkami. V blízkosti většiny takto nacházených ptáčat se totiž pohybují jejich rodiče s potravou a ti se o své potomky postarají zdaleka nejlépe.

Naše voda, foto Správa KRNAP

 

 

 

 

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství