Vinaři na Slovácku předpokládají letos dobrou úrodu hroznů

27. srpna 2014 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

víno degustace - IMG_5267

Pěstitelé vinné révy na Slovácku se letos radují. Jak informuje Hodonínský deník, přestože je letos potrápili škůdci, odhadují velmi dobrou úrodu hroznů. A to jak početně, tak kvalitou.

Asi o deset dnů dříve než loni začnou vinaři na Hodonínsku sbírat hrozny. A proto už nyní finišují s přípravami na nejdůležitější část roku. „Pro první rané odrůdy zamíříme do vinohradů koncem srpna, hlavní vinobraní začne kolem desátého září,“ upřesnil tajemník Svazu vinařů Martin Půček.

I další vinaři si libují, že úroda roku 2014 bude kvalitní. A to přestože je letos potrápili škůdci více než kdy jindy. Problémy ve vinicích se letos vyskytly například s osenicí polní, která vyžírala na révě pupeny. Napomohla jí poměrně teplá zima, protože žravé housenky nezmrzly. Vinicím se nevyhnuly ani houbové choroby padlí révové neboli oidium a peronospora. To byl i problém Dušana Soviše z Blatnice pod Svatým Antonínkem. „Letošní síla infekcí mě docela překvapila, protože počasí bylo příznivé. Plísně nás sice potrápily, ale naštěstí jsme se jim vhodnými zásahy ubránili. Hrozny jsou tak pěkné a zdravé,“ vypověděl blatnický vinař, který věří, že pokud bude počasí vlídné i dál, tak sklidí hrozny s vynikající cukernatostí. „Ale přesně to zhodnotit ještě nelze,“ uvedl člen Cechu blatnických vinařů.

Podle Soviše je důležité,aby ani v příštích dnech dlouhodobě a vydatně nepršelo. „Voda je pro bobule potřebná, ale nesmí jí být hodně,“ objasnil Soviš. Souhlasí s ním i mikulčický vinař Petr Marada, který vzývá Slunce, aby svítilo hodně a intenzivně. „Jinak by se totiž mohly objevit hniloby, které by pak úrodu znehodnotily,“ poznamenal Marada.

Zdroj: Hodonínský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině