O víkendu hrozí vydatný déšť, rozvodní zřejmě horské potoky

9. ledna 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

hladina déšť odraz - IMG_0397

Nastupující oteplení, silný vítr a déšť může v sobotu rozvodnit horské potoky. S odkazem na vyjádření Pavla Jůzy z Českého hydrometeorologického ústavu na ústeckém Kočkově na to upozorňuje deník Mladá fronta DNES.

Podle předpovědi pršet začne dnes odpoledne, kdy teploty vyšplhají k 7 °C a nepřestane celou sobotu, kdy teploměr vyskočí na 10 až 13 °C. „Ale pouze krátce, tak teplo bude jen v sobotu přes den, večer se opět začne ochlazovat, v neděli už čekáme teploty maximálně do 5 °C,“ přiblížil meteorolog. Rozvodnění toků bohužel nahrává silný vítr, který přijde dnes ráno a foukat přestane až v noci ze soboty na neděli. „Při bezvětří se nad sněhem vytvoří vrstva studeného vzduchu a i při oteplení sníh netaje tak rychle. Teplý silný vítr tání ale podpoří,“ vysvětlil Jůza. V pátek i sobotu přijde silný vítr o rychlosti 8 až 12 metrů za vteřinu, nárazy pak mohou dosahovat rychlosti 90 až 110 kilometrů za hodinu.

Podle mluvčího Povodí Ohře Jana Svejkovského rozvodnění řek nehrozí, protože oteplení bude krátké. „U horských potoků se průtoky velmi významně mohou zvýšit všude. Záleží, kolik naprší a kolik je v oblasti sněhu,“ řekl Svejkovský.

Labe by vodu z hor mělo bez problémů zvládnout, ve čtvrtek byl průtok v Ústí nad Labem 217 kubíků vody za vteřinu. „Kapacita koryta je 900 kubíků vody, tedy více než čtyřnásobně větší, a tolik vody by podle předpovědí přijít nemělo,“ uklidňuje Jindřich Zídek, šéf povodí Labe.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – severní Čechy, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka