O víkendu bude možné navštívit vodní elektrárnu Vranov

Aktualizováno 18. září 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

Vranovská přehrada - foto Petr Lazárek

Návštěva vodní elektrárny Vranov nebo den otevřených dveří v hardeggské vodárně patří mezi akce, které pro veřejnost připravuje Národní park Podyjí. Správa parku o tom informuje v nejnovějším vydání bulletinu Podyjské e-listí.

Obě akce pořádá NP Thayatal, proto je sraz zájemců o obě akce na území sousedního Rakouska. Konkrétně v neděli 22. září je to v 9.00 na náměstí v obci Felling, kde začíná tůra k Vranovské přehradě. Z tamní elektrárny je získáván elektrický proud a přehrada přitom slouží i k rekreačním účelům a ochraně před povodněmi. Správce národního parku Horst Weitschacher nezamlčí ale ani ekologické problémy, se kterými je provoz elektrárny spojen.

Dva týdny nato, v neděli 6. října, proběhne zase den otevřených dveří v hardeggské vodárně. Ve vodním díle na Langen Grund, uprostřed jádrové oblasti národního parku, je získávána pitná voda z řeky Dyje. Díky novému vodovodu z roku 2012 může voda z řeky doputovat do vysokých nádrží, kde je zpracovávána na pitnou. Při příležitosti otevření nového vodovodu Vás obec Hardegg ve spolupráci s národním parkem Thayatal zve k následování cesty pitné vody. V tomto případě je sraz účastníků ve 13.30 hodin v obci Hardegg na starém koupališti.

Naše voda, foto Petr Lazárek

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace