Víkendová vichřice vyvrátila desítky tisíc stromů na celém území NP Šumava

30. října 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

pařez IMG_6304

Polomy, které způsobila víkendová vichřice Herwart na území Národního parku (NP) Šumava, jsou podle prvních odhadů lesníků Správy v objemech do 50 tisíc metrů krychlových. Informoval o tom mluvčí NP Jan Dvořák.

Nejvíce vyvrácených stromů je přitom v nejjižnější části Národního parku v okolí Stožce. „V oblasti Stožce a Nové Pece leží odhadem 20 tisíc metrů krychlových polomů. První odhady lesníků z Kvildska a Borovoladska pak hovoří o 10 tisících metrech krychlových. Celkově v lesích Správy Národního parku Šumava způsobila vichřice polomy v objemu zhruba 48 tisíc kubíků,“ informoval Dvořák.

Lesníci a strážci Národního parku Šumava začali s  prořezáváním zapadaných cest již v neděli a intenzivně pokračovali v pondělí dopoledne. Přesto, že se podařilo velkou část z nich už zprůjezdnit, mnohé jsou ještě stále nepřístupné. Jejich uvolňování bude pokračovat nejméně do konce tohoto týdne. „Nejen z tohoto důvodu doporučujeme neplánovat si výlet na území Národního parku Šumava v nejbližších dnech a týdnech. Po víkendové vichřici zůstávají v lesních porostech i podél turistických tras stovky nalomených nebo polovyvrácených stromů, které hrozí pádem,“ doporučuje Dvořák.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy