Viceprezident ICOLD: Přehrada Oroville splnila svou funkci

5. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

přehrada Orovill Kalifornie havárie únor 2017 - IMG_3169

Kalifornská přehrada Oroville, které podle informací médií hrozilo v únoru letošního roku protržení, splnila svůj účel, náporům vody odolala a lidi žijící pod přehradou ochránila. V rozboru příčin a průběhu události o tom dnes informoval viceprezident Mezinárodní přehradní komise (International Commission on Large Dams – ICOLD) Michael Rogers.

Stalo se tak v průběhu mezinárodního sympozia ICOLD v pražském hotelu Clarion. „Přehrada se chovala tak, jak se předpokládalo a nedošlo ani k protržení hráze, ani ke ztrátě životů,“ zdůraznil Ropgers s tím, že přehrada Oroville je bezpečná. Zároveň ale uvedl, že události v Oroville jsou jedním z námětů pro ICOLD, jak dále pracovat na ještě vyšší bezpečnosti přehrad po celém světě.

Přehradu Oroville tvoří sypaná hráz, která je s 230 metry nejvyšší v USA, nádrž přitom pojme zhruba čtyři kubické kilometry vody. Základní příčinou problémů, do nichž se počátkem února 2017 nádrž dostala, byly intenzivní deště spojené s táním sněhu. Díky tomu začalo do nádrže přitékat takové množství vody, že voda začala přetékat přes bezpečnostní i nouzový přeliv. Hlavní přeliv byl navíc částečně poškozen erozí.

V ČR přitom podle již dřívějších vyjádření správců vodních nádrží v ČR obdobná rizika nehrozí. Technickou bezpečnost vodních děl zajišťuje nepřetržitý technicko – bezpečnostní dohled, který ukládá všem majitelům významnějších vodních děl zákon o vodách (č. 254/2001 Sb.) a vyhláška o technicko – bezpečnostním dohledu (č. 471/2001 Sb.). Tento dohled se dle těchto předpisů vykonává ve všech etapách přípravy a existence vodního díla.

Naše voda, ilustrační foto (prezentace události v Oroville) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy