VHS Turnov chystá opravu přivaděče pitné vody pro Jilemnici

1. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

Kompletní opravu přivaděče pitné vody z Benecka do Jilemnice za 50 milionů korun chystá Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov. ČTK to dnes řekl předseda rady sdružení Milan Hejduk.

Práce by měly začít příští rok na jaře po skončení zimní sezony na Benecku a skončit v létě 2018. Část nákladů se bude hradit z evropské dotace, sdružení má přislíbeno z Operačního programu životní prostředí 22,8 milionu korun. Bezmála devět kilometrů dlouhý přivaděč Bátovka, který je starý přes 100 let, zajišťuje z 80 procent dodávku pitné vody pro šestitisícové město v Podkrkonoší. Práce budou probíhat zhruba na šesti kilometrech přivaděče. „V rámci akce bude postaven jeden nový vodojem, nový zásobní vodovodní řad v lokalitě Dolní Štěpanice a zejména provedena obnova pramenišť a zkapacitnění vodních zdrojů,“ uvedl Hejduk.

Voda do Jilemnice se přivádí z prameniště Bátovka pod vrcholem Žalý na Benecku a z pramenního skalního vývěru ve Štěpanické Lhotě. Podle Hejduka už hydrolog provedl podrobný průzkum prameniště Bátovka, které tvoří 17 historických studní s jímacími zářezy. Výsledky svého bádání a návrh opatření by měl dodat v polovině srpna. Součástí projektu je také výstavba kanalizace v Benecku – Dolních Štěpanicích a její napojení na čistírnu odpadních vod v Jilemnici.

VHS Turnov zásobuje vodou obyvatele 22 měst a obcí na Semilsku a Jablonecku. Z operačního programu získá dotaci ještě na bezmála pětimilionový projekt výstavby vodojemu v lokalitě Zbirohy v Rakousích u Turnova. Měl by zajistit dostatek vody pro tuto oblast. „V létě chybí voda například areálu letního tábora,“ uvedl Hejduk. Práce začnou do několika týdnů, vodojem by měl být dokončený do jara 2017. „Na akci bude navíc v dalších etapách navazovat rekonstrukce přivaděče od zdrojů po nový vodojem a rekonstrukce přivaděče do Rakous a Turnova,“ dodal předseda sdružení.

ČTK, ilustrační foto (model přivaděče) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace