Většina vody se podchytí v centrální části Jizerských hor

Aktualizováno 21. září 2015 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

jiz

 

K zadržení vody pomohou nejen rybníky a mokřady, ale i větší přehradní nádrže, uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka při své návštěvě Libereckého kraje.

„Ministerstvo zemědělství v rámci koncepce pro boj se suchem má připravit sadu opatření, která zadrží vodu v krajině. Nejprve ale musíme určit nejohroženější oblasti a prověřit, jaké jsou možnosti. Lokální zadržení vody v krajině pomocí rybníků a mokřadů nebo snaha o posílení retence v půdě jsou nutné kroky, ale k zabezpečení objemů vody pro standardní hospodářské využívání a k udržení dostatečných minimálních průtoků je nezbytné vytvořit akumulaci ve větších přehradních nádržích s kapacitou na překlenutí déle trvajícího sucha,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Hospodaření s vodou na území Libereckého kraje se již v minulosti řešilo soustavou přehradních nádrží Harcov, Bedřichov, Fojtka, Mlýnice, Mšeno, Souš, Josefův Důl, které se mnohokrát osvědčily při manipulaci s přirozeným odtokem již v horském masívu. Aktuálně se proto na základě těchto pozitivních zkušeností prověřují podmínky k dokončení celého projektu dostavbou převodů z Jeleního potoka a z nádrže Bedřichov do vodárenské nádrže Josefův Důl. To by prakticky znamenalo podchycení většiny vodních zásob v centrální části Jizerských hor.

Naše voda, foto: wikimedia commons, Hydrus

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině