Většina vody v přírodních koupalištích je vhodná ke koupání

19. července 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Hostivař - DSCN2967

Nadcházející víkend využije nepochybně řada občanů naší země k návštěvě přírodních i umělých koupališť. O situaci v některých známých lokalitách informoval deník Blesk.

Podle něj je například na všech pražských přírodních koupalištích, kromě rybníku Šeberák, kde se začaly vyskytovat zdraví škodlivé sinice, zcela nezávadná voda vhodná ke koupání. Platí to pro Hostivařskou přehradu, nádrž Džbán, Motolský rybník a betonovou nádrž Divoká Šárka.

Také voda v přírodních koupalištích ve Středočeském kraji je před nadcházejícím víkendem vhodná ke koupání. I na nejnavštěvovanějších vodních nádržích Slapy a Orlík je už po povodních voda konsolidovaná. Naopak kvalita vody ve sledovaných jihočeských koupalištích se mírně zhoršila. Nejlepší podmínky nabízejí lipenské pláže a rybník Hejtman. Naopak nejhorší situace zůstává v nádrži Orlík u tábořiště Vojníkov. Obdobně v Královéhradeckém kraji prokázaly zhoršenou kvalitu vody rozbory vody u autokempinku v nádrži Rozkoš na Náchodsku a ve Stříbrném rybníku u Hradce Králové. Ve vodní nádrži Rozkoš hygienici zjistili zvýšený výskyt sinic, chlorofylu a sníženou průhlednost

Hygienici také stále upozorňují na možný výskyt cerkáriové dermatitidy neboli svědivé vyrážky po koupání ve Velkém Boleveckém rybníku v Plzni. Koupání v nejoblíbenější vodní ploše ve městě nadále nedoporučují citlivým lidem, tedy alergikům, dětem, těhotným ženám a lidem s oslabenou imunitou. A dvě koupaliště v Libereckém kraji nemají vodu vhodnou ke koupání vůbec. Kromě koupaliště v Chrastavě to stále platí také v Hodkovicích nad Mohelkou. Naopak v Tanvaldu poslední rozbory ukázaly, že je voda opět v pořádku.

Zdroj: www.blesk.cz, upraveno

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla