Většina řek v Česku je splavná, méně vody je na Moravě

9. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Většina řek v Česku je splavná. Úbytek srážek z posledních dnů se na jejich stavu zatím výrazně neprojevil. Méně vody je v řekách na Moravě, nesjízdné jsou Bečva a Moravice. ČTK to dnes sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Vltava je splavná na horním toku, vodáci se ale musí registrovat u Správy parku Šumava. „Pod Vyšším Brodem zatím teče více než 20 kubíků, což pro začátečníky může být docela vysoká voda,“ uvedl Jančar.

Otava je dobře sjízdná od Sušice, průtok něco málo pod pěti metry krychlovými za vteřinu pro plavbu stačí. Velmi dobře sjízdná pro kanoe je Berounka s průtokem nad 20 metry krychlovými v Berouně. Její plzeňské přítoky jsou na minimu, pro vodáky jsou ale sjízdné. Vody je dost i v Ohři. „Stav 55 cm v Karlových Varech slibuje dobrou průjezdnost peřejnatých míst a žádné drhnutí kýlem o dno,“ uvedl Jančar.

Sázava je splavná dobře mezi Ledčí a Týncem nad Sázavou, ale pod Krhanicemi bude podle Jančara již dost kamenů. Dobře průjezdný bude úsek Lužnice mezi Táborem a Bechyní, kde teče více než deset metrů krychlových za vteřinu.

Vodáci se mohou vydat i na Jizeru pod Malou Skálou nebo na Labe pod Dvorem Králové, průtoky jsou zde ale na minimu. Menší toky severu jako Bílina či Ploučnice se již dostaly také k vodáckému minimu. Totéž platí na Metuji nebo Úpě. Klesly také Orlice – Divoká na minimum, Tichá je splavná lépe z Chocně.

Morava a zvláště Slezsko jsou více bez vody. Splavné jsou u menších řek jen dolní toky.

Zdroj: ČTK

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině