Většina nádrží na Pardubicku je vhodná ke koupání

1. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Voda v přírodních koupalištích v Pardubickém kraji je podle posledních měření na většině míst čistá. Koupání je od poloviny července zakázané v rybníku Rosnička na Svitavsku, kde se rozmnožily sinice. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice Pardubického kraje.

Výjimečně celé léto letos vůbec netrpěla zelenáním voda v přehradě u Seče na Chrudimsku. V minulosti ji často trápil výskyt sinic, někdy i masivní. Například v roce 2010 byla voda již od konce června značně znečištěná, od poloviny srpna hygienici koupání zcela zakázali. O rok později přišel zákaz už poslední červencový týden, v roce 2012 před koncem prázdnin.

Rybník Rosnička měl letos jen krátkou sezonu. Voda se začala kazit už na konci června. Zákaz koupání však přišel až o měsíc později, když sinice a obsah chlorofylu překročily povolené limity.

Koupat se stále lze v rybnících Hluboký na Pardubicku a Dlouhý na Orlickoústecku, které mají sníženou průhlednost vody. Zcela čisté jsou písníky u Mělic a Březhradu na Pardubicku, přehrady Pastviny na Orlickoústecku a Březina na Svitavsku nebo nádrž Konopáč na Chrudimsku.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace