Veterináři zjistili ve výrobcích z ryb málo rybího masa

17. července 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

IMG_2517 krevety

Při svých kontrolách v průběhu května a června zjistili inspektoři Krajské veterinární správy pro Středočeský v pěti z 18 odebraných vzorcích výrobků pochybení. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben.

Například společnost z Hostivic uváděla do oběhu výrobek vietnamské Loupané krevety 1 000 g, výrobek měl obsahovat 750 g krevet a 250 g glazury, ale obsahoval pouze 685,4 g krevet. Firma z Dolních Jirčan zase nabízela filety z pangase bez kůže z Vietnamu, přičemž místo deklarovaných 100 % pangase výrobek (Pangas dolnooký, filety bez kůže, hluboce zmrazené, 3 kg blok) obsahoval 76,56 % plus mínus 10 % ryby. Dále ve výrobku Sleďové filé v salza omáčce 100 g původem z Polska byl uveden obsah masa 470 g a ve skutečnosti zjištěno jen 387,9 g. Nabízela firma z Velkých Přílep. Další firma se sídlem v Praze 4 nabízela polský výrobek Makrelový salát provensale – rybí konzervu, deklarovaný jako „bez použití konzervačních látek“, nicméně laboratorním vyšetřením byla prokázána kyselina benzoová. A konečně ve velkoskladu v Cerhovicích inspektoři zjistili, že ve výrobku TIKO Fish-burger – 4 rybí karbanátky bylo proti deklarovaným 52 % masa jen 42,93 %.

Všichni dotyční musejí počítat s uložením pokuty za klamavé označení. I když se nejedná o výrobky zdravotně závadné, lze za klamavé označení uložit podle zákona o potravinách pokutu až do výše 50 milionů korun.

Pro úplnost informace je třeba zmínit i výrobky, které kontrolám vyhověly: od firmy Bidvest Kralupy Obalované rybí filé mořská štika z Německa, Obalovaná treska z Dánska a Filé z Aljašky, dále od firmy Miroslav Feifer Sleďový salát, Matesy a la losos a Krabí salát surimi. Dále od firmy Laryba z Velkých Přílep Sleďové filé a la mates v oleji bez kůže, z  JIP velkoskladu potravin Bořanovice Rybí prsty s kalamárem a Surimi s krabím klepítkem a od firmy Lidl z Brandýsa nad Labem byly v pořádku Marinované sleďové filety a Sleďové závitky v oleji z Polska a ve velkoskladu Lidl v Cerhovicích  Ocean trader – 15 rybích prstů šťavnaté filé z tresky pestré hluboce zmrazené z Německa. Firma Frost Logistic z Dolních Jirčan také nabízela vietnamský výrobek pangas dolnooký, filet bez kůže glazované, hluboce zmrazené, hmotnost 1 kg, který též kontrole vyhověl.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka