Veterináři zadrželi zásilku balených tuňáků neznámého původu

1. listopadu 2011 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Rybářství a rybníkářství

IMG_6941 ryby na skle

Krajská veterinární správa pro Jihomoravský kraj zjistila, pozastavila a nepropustila do tržní sítě zásilku 3 360 kilogramů vakuově baleného tuňáka ze Španělska kvůli zásadní závadě v označení. Oznámil to dnes mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben.

Při veterinární kontrole zásilky vakuově baleného tuňáka po jednom kilogramu ve 210 kartonech, celkem 3 360 kilogramů bylo podle Dubna zjištěno, že zásilka sice obsahovala řadu správných údajů, a to například o složení, datu použitelnosti, ale nebyla označena zásadním způsobem, a to identifikační značkou výrobce, ani na jednotlivých baleních, ani na kartonech.

„Pakliže takto výrobek není označen, je podstatně narušena zásada dohledatelnosti, a takovýto výrobek je považován za výrobek neznámého původu. Toto vyplývá z veterinární legislativy, konkrétně článku 5, odst. 1 písm. b) Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 853/2004 a i § 18 odst. 1 písm. a) našeho veterinárního zákona,“ konstatoval mluvčí.

Z těchto důvodů zakázala Krajská veterinární správa pro Jihomoravský kraj dovozci manipulovat se zásilkou, tj. kamkoli ji přemísťovat, a zahájila správní řízení, ze kterého vyplývají možnosti, jak s tuňákem naložit – vrátit celou zásilku španělské společnosti Salica, Industria Aliemntaria, s. a. Bermeo, nebo ji neškodně odstranit, popřípadě použít k jiným účelům.

Naše voda

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství