Veterináři varují před vypouštěním vánočních kaprů zpět do volné přírody

Aktualizováno 8. prosince 2011 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Rybářství a rybníkářství

IMG_6774 prodej kaprů

Zhruba 70 procent kaprů původně určených k vánoční konzumaci, ale posléze vypuštěných na svobodu, uhyne. Upozornil na to mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Mluvčí zopakoval, že státní veterinární dozor jako každoročně počítá i letos s kontrolou welfare, tedy pohody kaprů, kteří jsou před Vánoci prodáváni na náměstích a ulicích. Veterinární inspektoři budou i letos kontrolovat, zda nejsou kádě přeplněné, zda je zajištěn přísun kyslíku prostřednictvím vtékající vody a zda prodavači s kapry zacházejí správným způsobem.

„Na to ale, jak zacházejí lidé s kapry doma, na to už žádný inspektor nedohlédne. Je tedy na místě připomenout, že kapr není hračka, ale jídlo, a proto by měl o život přijít důstojně a rychle, a odborně. Samozřejmě kapr odnos domů vydrží, i pobyt ve vaně přežije, ale jsou to pro něj minimálně nepříjemné teplotní šoky, a to jej ještě čeká mnohdy málo šikovné zabíjení,“ podotýká mluvčí.

Podle Dubna stále přetrvává tradice dát kaprovi svobodu a o Štědrém dnu jej vypustit do řeky či rybníka. „I toto je velmi problematické. Vylačněný kapr poté, co přestál stresy doma ve vaně, se octne sice v přirozeném prostředí, ale bez zásobních látek a zhruba v 70 procentech uhyne, a to je optimistický odhad,“ zdůraznil mluvčí.

Naše voda

 

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství