Veterináři nařídili z trhu stáhnout závadné pangase z Vietnamu

13. března 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

Pangasius-farm-Vietnam-Big-Fish-article

V mražených pangasech z Vietnamu dovezených také do ČR byla nalezena zakázaná látka nitrofurazon (metabolit nitrofuranu), což je v rozporu s požadavky na bezpečnost potravin podle nařízení (ES) 178/2002. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Pejchal.

Informaci našim veterinářům zaslalo Německo, které provedlo odběr a vyšetření vzorků při vstupu zásilky do Evropské unie. Nitrofurany patří do skupiny léků, které nesmí být používány u zvířat určených k produkci potravin včetně produktů akvakultury.  SVS proto nařídila distributorovi v ČR pozastavit uvádění výrobku do oběhu a stáhnout závadné šarže z tržní sítě. Více než polovina zásilky byla distribuována do řetězce Makro a několika dalším prodejcům.

Identifikace výrobku:

Název produktu:        Catfish ( Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), hluboce zmražené filety bez kůže

Obchodní název:        Frigo

Datum spotřeby:         28. srpna 2016 a 29. srpna 2016 Identifikační označení DL 197

Země původu:              Vietnam, šarže LOT No. VN 197 / 4 / 234

Balení:                             kartony á 5 kg a kartony á 5 x 1 kg.

S dovozcem závadné potraviny bude zahájeno správní řízení, v rámci kterého lze uložit pokutu až do výše 5 000 000 Kč. Zakoupený výrobek je možné vrátit v místě nákupu.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda (farma na produkci pangasů ve Vietnamu)

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy