Veseckému rybníku prosakuje hráz

23. srpna 2014 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Rybářství a rybníkářství

Rybník Vesec, hasiči přečerpávají vodu (7)

Druhý stupeň povodňové aktivity je vyhlášen na potoce v Liberci, do něhož hasiči přečerpávají vodu z veseckého rybníka. Hladinu rybníka musejí snížit přibližně o metr a půl, aby zabránili dalšímu prosakování hráze, které se objevilo v pátek odpoledne, a které by mohlo skončit jejím protržením. Oznámila to mluvčí města Liberce Zuzana Minstrová.

Hasiči budou v odčerpávání vody pokračovat ještě v neděli 24. srpna.

Snižováním hladiny rybníka oslabují hasiči tlak vody, kterému je narušená sypaná hráz vystavena. Na pomoc museli být povoláni profesionální hasiči z Prahy, kteří mají potřebnou techniku – speciální velkoobjemové čerpadlo. S odčerpáváním začali hned v noci z pátku na sobotu.

Situaci na místě monitoruje město Liberec spolu se strážníky městské policie, kteří mimo jiné obešli chataře v okolí rybníka s upozorněním, aby se zde kvůli své bezpečnosti raději nepohybovali. Protože pražští hasiči zůstanou ve Vesci přes sobotní noc, zajistilo jim město Liberectaké potraviny a vodu.

„Situace je nyní stabilizovaná, protržení hráze již nehrozí,“ uvedl v sobotu odpoledne Jaroslav Rašín, vedoucí odboru životního prostředí magistrátu. „Protože stoupla přečerpáváním vody z rybníka hladina Lužického potoka, vyhlásili jsme tu druhý povodňový stupeň,“ doplnil.

Zatím klesla hladina Tajchu, jak je vesecký rybník nazýván, přibližně o 70 centimetrů. Do opravy hráze se pustí Povodí Labe hned po skončení přečerpávání vody.

Naše voda, foto: HZS

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství