Verdikt soudu nic nemění, Zlín nebude zvyšovat ceny vody

16. ledna 2013 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Verdikt Vrchního soudu v Olomouci o neplatnosti valné hromady společnosti Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) ze srpna roku 2002 nebude mít aktuálně žádný vliv na situaci ve vodárenství na Zlínsku. Zdůraznil to dnes mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Přestože se jedná o zásadní rozhodnutí, netýká se provozního modelu, na jehož základě vodárenství na Zlínsku funguje, ani soukromého provozovatele vodovodů a kanalizací Moravské vodárenské, se kterou VaK Zlín na základě uzavřených smluv spolupracuje. Podle druhého náměstka primátora Aleše Dufka budou právní spory kolem VaK Zlín, které trvají už řadu let, nadále pokračovat.

„Například rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci bude nyní posuzovat Nejvyšší soud ČR. Ani v této věci tedy nejde o konečný verdikt. Situace zůstává velmi složitá a město, které z pozice majoritního akcionáře ovládá společnost VaK Zlín, musí nadále postupovat velmi obezřetně,“ upozornil náměstek.

Rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci týkající se neplatnosti valné hromady VaK Zlín z roku 2002, na které město zastupovali tehdejší političtí představitelé radnice, nic nemění na snaze současného vedení města nezdražovat vodu. Pro letošní rok z rozhodnutí města VaK Zlín ceny vodného a stočného nezvedl a ponechal ji na úrovni z roku 2012.

Náklady pro odběratele tak navýšil pouze stát, který upravil DPH ze 14 na 15 procent. „Výši DPH určuje stát, jeho rozhodnutí my neovlivníme. Těší nás však, že reálně cena vody zůstala letos na loňské úrovni. Změna DPH náklady navýšila maximálně pár korun měsíčně. Ve snaze udržet ceny na nynější úrovni bude město Zlín pokračovat i nadále. Věřím tedy,že na Zlínsku zůstane cena vody v příštích letech prakticky na stejné úrovni. Na rozdíl od okolních okresů, kde bude rozhodně výrazně růst,“ upozornil Dufek.

Fakt, že se cena vody ve Zlíně a okolí nebude v příštích letech významně měnit, potvrdila i společnost Moravská vodárenská. „Navrhnout „zmrazení“ cen je v kompetencích VaK, vyplývá to z uzavřené smlouvy o nájmu a provozování. Na nás je, abychom hledali cesty, jak se vyrovnat s navyšováním cen vstupů nebo třeba poklesem odběrů v době hospodářské krize,“ řekl Martin Bernard, generální ředitel společnosti Moravská vodárenská.

Naše voda

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace