Velký Pařezitý rybník byl opět vyhlášen přírodní rezervací

14. listopadu 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

velky-parezity-rybnik-hana-kasparikova-wikipedie

Rada Kraje Vysočina schválila opětovné vyhlášení přírodní rezervace Velký Pařezitý rybník na Jihlavsku. Informuje o tom server novinkyvysocina.cz.

Nařízení zpracoval odbor životního prostředí a zemědělství krajského úřadu a týká se bezmála 28 hektarů katastrálního území Řásná. „Přírodní rezervace chrání komplex oligotrofního rybníka s makrofytní vegetací a na něj navazující podmáčené rašelinné biotopy, hlavně rašelinné smrčiny, rašelinné březiny nebo údolní jasonovo-olšové luhy, kde se vyskytují vzácné druhy rostlin a živočichů, jako například vrbina kytkokvětá, ďáblík bahenní, čolek horský nebo ropucha obecná,“ přiblížil pro Novinkyvysocina.cz radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Aktuálně má Kraj Vysočina v péči celkem 146 zvláště chráněných území, tj. přírodních rezervací a přírodních památek. Tento počet se v posledních dvou letech výrazněji zvyšoval především v souvislosti s procesem implementace soustavy Natura 2000.

Zdroj novinkyvysocina.cz, ilustrační foto wikipedie – Hana Kašpaříková

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství