Velké Meziříčí je chráněno před stoletými záplavami

21. května 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

potok v lese - DSC_0108

Většina rozsáhlých protipovodňových opatření vybudovaných za 180 milionů korun ve Velkém Meziříčí je hotová. Připomíná to Žďárský deník s tím, že do léta budou dokončeny poslední dílčí práce.

Město tak získalo komplexní ochranu před záplavami, kterými hrozí řeky Oslava a Balinka. Povodeň hrozila v městě pod dálničním mostem také loni v červnu. Byla to takzvaná pětiletá voda. Je tedy jasné, že opatření, která se v Meziříčí teď dokončují, nebudou zbytečná,“ uvedl starosta města Radovan Necid. Stavbaři nyní dodělávají poslední úseky. „Hlavní práce je hotová. Celá Oslava včetně jezu a také Oslava pod soutokem. Balinka od začátku města je také dodělaná, včetně části u koupaliště. Hotovo je až k Jelínkově vile,“ informoval starosta.

„Práce komplikovala přílišná tvrdost podloží, kam jsou stěny zasazeny,“ řekl Necid. Po dokončení nebudou stěny vidět, patrný bude jen beton, který je překryje. „Někomu se to nelíbí, ale okolí upravíme a ozeleníme ho,“ dodal starosta Necid. U mostu u Jelínkovy vily bude betonová zábrana proti „dvacetileté“ vodě, již je možné zvýšit mobilními zábranami tak, aby odolala vodě „stoleté“.

Zdroj: Žďárský deník (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka