Vědci z univerzit zkoumají prameny v česko-německém příhraničí

14. dubna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

pramen

Vědci tří univerzit z Česka a Německa zkoumají vodní zdroje v česko-německém příhraničí. Informuje o tom ČTK s tím, že vědci chtějí zmapovat, vytvořit katalog s podrobným popisem a návrhy, jak je v budoucnu využít a ochránit, desítky pramenů a studánek v oblasti mezi Libercem a německou Žitavou.

O projektu ČTK informoval jeho manažer Jiří Šmída, proděkan Fakulty přírodovědně-humanitní Technické univerzity v Liberci. Projekt je o to aktuálnější, že se tato oblast potýká v posledních letech s úbytkem vody v souvislosti s těžbou uhlí v polském dole Turów těsně u hranic. Do výzkumu, který potrvá tři roky, by se měli zapojit geologové, hydrologové, ekologové i odborníci z oblasti kulturní geografie, kartografie a geoinformatiky z univerzit v Liberci a Žitavě a také z České zemědělské univerzity v Praze. „Náš průzkum uskutečníme přímo v terénu. Zapojí se do něj liberečtí, pražští i žitavští vysokoškolští studenti. V horách budeme mapovat a zkoumat studánky a prameny, o kterých už víme, a současně hledat další, které zatím nikdo nepopsal a nezachytil v mapách,“ popsal projekt Šmída.

Hornatá oblast česko-saského příhraničí je podle Šmída velkým množstvím pramenů a studánek typická. V životě zdejších lidí, praktickém i duchovním, hrály po staletí důležitou roli. Kvůli proměnám osídlení této oblasti se ale mnohé informace a poznatky ztratily nebo se dochovaly jen ve zlomcích. Vědci by proto uvítali pomoc veřejnosti, těch, kdo o pramenech a starých studánkách v příhraničí vědí. „Jejich pomoc bude neocenitelná,“ poznamenal manažer projektu. Tipy, příběhy i další informace je možné poslat prostřednictvím stránky www.facebook.com/pramenyspojuji.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství