Vědci poprvé přesně změřili nejhlubší místo v oceánech

9. prosince 2011 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Statistiky a kauzy

3862410-oceanograficke-muzeum-v-monaku

Poprvé v historii se vědcům povedlo přesně změřit nejhlubší místo na povrchu Země. Mariánský příkop v Tichém oceánu je hluboký 10 994 metrů, zjistilo americké Středisko pro pobřežní a námořní kartografii (CCOM). O zatím posledním a nejpřesnějším měření informovala stanice BBC.

Podle článku na serveru Aktuálně.cz není rekordní hloubka Mariánského příkopu, který leží u Mariánských ostrovů nedaleko ostrova Guam, žádným překvapením. Místo bylo prozkoumáno už několikrát, ale údaje o maximální hloubce nebyly přesné – pohybovaly se mezi 10 911 a 11 034 metry. Teď ho změřilo speciální plavidlo s přístrojem mapujícím dno pomocí odrazu zvukových vln. Američané prozkoumali celý příkop dlouhý 2500 kilometrů a kromě nejhlubšího bodu známého pod jménem „Challenger Deep“ zmapovali i další extrémněhlubokou lokalitu „HMRG Deep“. Ta má hloubku 10 809 metrů.

Na dno příkopu se zatím vydali jen dva lidé, výzkumníci Don Walsh a Jacques Piccard v batyskafu Trieste v roce 1960. V nejbližší době chtějí jejich misi zopakovat hned čtyři americké týmy, a to s pomocí speciálních ponorek. Zatímco se Walsh s Piccardem před půlstoletím vydali prakticky do neznáma, jejich následovníci budou mít už k ruce přesné mapy mořského dna, uvedla BBC.

Badatelé mají každopádně co objevovat: Jen pět procent Mariánského příkopu je zachyceno stejně podrobně jako například povrch Měsíce.

Zdroj: www.aktualne.cz, BBC, ilustrační foto: Reuters

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy