Vědci objevili u tuleňů nový virus chřipky

Aktualizováno 16. srpna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

pod vodou

Mezi tuleni v oblasti Nové Anglie na severovýchodě Spojených států amerických se objevil nový druh chřipkového viru A/H3N8. Píší o tom Zdravotnické noviny.Od září loňského roku uhynulo v důsledku nákazy tímto virem během 4 měsíců 162 tuleňů (většinou mláďat). Podle dr. W. Iana Lipkina z Kolumbijské univerzity, který příčinu úmrtí tuleňů zkoumal, se jedná o zmutovaný virus A/H3N8, jejž na zvířata přenesli vodní ptáci, mezi nimiž koluje již od roku 2002. Virus zachycený u tuleňů prodělal podle dr. Lipkina několik změn: přenáší se mezi savci (přinejmenším mezi tuleni), napadá plicní tkáně zvířat, jež pak umírají na sekundární infekce, a stal se nakažlivějším. „Právě ve skutečnosti, že virus prodělal několik mutací, spočívá jeho potenciální hrozba. Často, nikoli však výhradně, se takový vývoj může považovat za předpoklad pandemického šíření viru,“ napsal Ian Lipkin v článku pro časopis Americké mikrobiologické společnosti.

Virus A/H3N8 však vědcům není neznámý – na počátku 60. let byl v Americe prokázán u koní, v roce 2004 způsobil nákazu chřipkou u skupiny závodních chrtů. Ani v jednom z případů nebyl zaznamenán přenos na člověka. Jak dr. Lipkin zdůrazňuje, rovněž přímá nákaza z tuleně na člověka je krajně nepravděpodobná. Je však podle něho nutné sledovat, zda virus nebude dále mutovat či zda se nezkombinuje s nebezpečným virem A/H5N1 (tzv. virus ptačí chřipky).

Podobný postoj zaujímá i český Státní zdravotní ústav (SZÚ). „Vzhledem ke genetické nestabilitě chřipkového viru a celosvětové pandemické připravenosti je nezbytné jak v humánní, tak i ve veterinární sféře tyto neobvyklé situace sledovat a snažit se o jejich podrobnou analýzu. Z epidemiologického hlediska je riziko zoonotické infekce pro lidskou populaci krajně nepravděpodobné,“ píše se na internetových stránkách SZÚ.

Zdroj: Zdravotnické noviny

Související rubriky: Čistota vody a rekreace