Vědci objevili v NP Podyjí vzácného pavouka

Aktualizováno 15. září 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

NP Podyjí - pavouk Mysmena Jobova

Po dlouhých 17 letech našli odborníci letos v létě v Národním parku Podyjí (NP) milimetrového pavouka Mysmena Jobova ( Microdipoena jobi ). Objev je výsledkem prvního důkladného výzkumu pavouků v Podyjí. Uvádí to aktuální vydání elektronického bulletinu e-listí NP Podyjí.

„Tento druh pavouka považují odborníci za pravděpodobně velmi vzácný. Svědčí o tom i řídký počet jeho pozorování v České republice,“ řekl zoolog Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát. Do současnosti bylo známo pouze sedm nálezů v Česku. Všechny nedaleko Prahy. „První výskyt tohoto pavouka zaznamenali vědci roku 1973. Další jedinci pak byli chyceni kolem přelomu tisíciletí. Nález ze Znojemska je tak prvním tohoto druhu jak v Národním parku Podyjí, tak na celé Moravě a navíc jde pravděpodobně o první nález po 17 letech,“ vysvětlil Mačát. Zajímavé je podle něj také prostředí, ve kterém se objevil. „Dosavadní nálezy pocházejí z mokřadních biotopů nebo lesů. V Podyjí se objevil na stepní lokalitě Horáčkova kopečku u Popic,“ upřesnil Mačát.

Pavouci jsou relativně velkou skupinou členovců. Jejich početnost v České republice dosahuje téměř 900 druhů. Ve srovnání například s motýly ale v Podyjí tvoří málo probádanou skupinu. Díky probíhajícím výzkumům získává Správa národního parku větší přehled a poznání o druzích pavouků, které na území Podyjí žijí.

V první fázi se budou výzkumníci zaměřovat na východní část území parku, která představuje svým stepním charakterem velmi hodnotné místo nejen pro pavouky. V následujících letech pak bude průzkum pokračovat i v dalších částech národního parku. „Završením výzkumu by měla být souhrnná publikace o fauně pavouků v Podyjí. Uvidíme, jaké další úspěchy probíhající arachnologický průzkum přinese. Máme velká očekávání“ dodal Mačát.

Naše voda, foto (Mysmena Jobova (Microdipoena jobi), autor: Pierre Oger  https://arachno.piwigo.com

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině