Vědci objevili korálový útes u Grónska

Aktualizováno 1. února 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

korál Grónsko osel

Ačkoli má korály a korálové útesy drtivá většina populace spojené s teplými moři v blízkosti rovníku, případně riziky odumírání korálů díky globálnímu oteplování, nejnovější vědecké objevy dokazují opak. Informuje o tom populárně-vědecký server osel.cz.

Někteří koráli totiž, jak portál podotýká, nemilují teplo a světlo, ale naopak chlad a tmu. Kanadští vědci před časem čirou náhodou objevili celý útes takových korálů u jihozápadního pobřeží Grónska a Helle Jørgensbye z Dánské technické univerzity v Charlottenlundu ho dál v rámci možností prostudovala. Je nepochybně plný života, podle všeho se ale jen tak nestane oblíbenou destinací turistických výprav. Nachází se jižně od hornické osady Ivittuut, poblíž Cape Desolation, v hloubce kolem 900 metrů. Navíc v místě, kterým cloumají silné proudy, takže není vůbec snadné se tam dostat, natož něco zkoumat.

Samotný objev útesu u Grónska byl vlastně nehodou. Jedna kanadská výzkumná loď chtěla v těchto místech odebrat vzorky, a když vytáhli zařízení zpátky na palubu, bylo zcela zdemolované. Následně si vědci všimli úlomků korálů a objev byl na světě. Pozoruhodný útes pak se štěstím vyfotografovali z jiné kanadské výzkumné lodi. Objev korálového útesu v těchto místech ve skutečnosti není takovým překvapením, jak by se mohlo zdát. Už mnoho let známe podobné útesy například z Norska či Islandu. V Norsku jsou korálové útesy vysoké až 30 metrů a dlouhé několik kilometrů. Odborníci odhadují stáří některých z nich na více než 8 tisíc let, rostou tu podle všeho od ústupu velkého ledovce nejmladší doby ledové. Útes u Grónska bude nejspíš menší, jeho stáří je zatím pro Jørgensbye a další vědce velkou neznámou.

Pokud jde o druhové složení, tak útes u Grónska vytvářejí především turbinatky (rod Lophelia) z linie větevníků (Scleractinia). Očividně náleží do ekologické skupiny chladnomilných korálů. V hloubce 900 metrů je bezpochyby naprostá tma a voda tam má teplotu kolem 4 stupnů Celsia. Je nasnadě, že grónské korály nemohou využívat dobrodiní fotosyntetických symbiontů, kteří vydatně pomáhají korálům v mělkých tropických mořích. I tak ale korálové útesy chladných moří hostí docela pestrobarevný život.

Zdroj: www.osel.cz, primární zdroj: ScienceDaily 28. 1. 2014, Wikipedia (Deep-water coral), foto: Korál z nově objeveného útesu, autor: Bedford Institute of Oceanography

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství