Vědci našli na Třeboňsku populaci potápníků dvojčárých

7. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Potápník dvojčárý Vojtěch Kolář

Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity (JU) a Biologického centra Akademie věd pod vedením Davida Boukala objevil silnou populaci potápníka dvojčárého na dvou tůních v pískovně Cep II u Suchdola nad Lužnicí na Třeboňsku. Informuje o tom portál enviweb.cz.

Potápník dvojčárý (Graphoderus bilineatus) je v ČR v současné době kriticky ohrožený druh, je ale chráněn i celoevropsky v rámci programu NATURA 2000 a je součástí Bernské úmluvy o ochraně druhů. V ČR byl ještě v první polovině minulého století poměrně hojný, v současné době se ale již nachází jen jednotlivě. Nově nalezená populace potápníka se vyskytuje v tůních, které vznikly v rámci rekultivací v letech 1997 a 1998 a následně byly ponechány přirozenému vývoji.

,,Vzácné potápníky jsme objevili s pomocí tzv. živochytných pastí a všechny vypustili zpět do tůní. Doufáme, že se jedná o stabilní populaci, která se rozšíří i na další podobné lokality,“ uvedl doktorand Vojtěch Kolář z Přírodovědecké fakulty JU a Biologického centra AV ČR, který se zaměřuje na studium vodních brouků.

Podle www.enviweb.cz, foto (potápník dvojčárý) Vojtěch Kolář

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství