Ve Vrchlabí mohou zájemci navštívit společnou expozici našich národních parků

1. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

NP Podyjí foto Petr Lazárek sněženky

Navštívit v jednom dni všechny české národní parky není reálné. Jak ale dnes upozornil mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný, to nejzajímavější z nich je právě nyní k zhlédnutí ve vrchlabském Krtkovi.

Společná výstava všech českých národních parků je k vidění až do 6. dubna 2017 každé úterý od 15 do 18 hodin. Své místo ve výstavních prostorách krkonošského centra environmentálního vzdělávání Krtek dostaly kromě Krkonošského národního parku a NP České Švýcarsko především dva loňští jubilanti, kterými jsou se čtvrtstoletím existence NP Šumava a NP Podyjí. Jejich výroční výstavy včetně 3D exponátů a lentikulárních srovnávacích snímků se podělily o největší výstavní sál. Krkonoše a České Švýcarsko doplňují soubornou výstavu fotografiemi toho nejlepšího, co je v obou parcích k vidění.

„K dědictví každého národa neodmyslitelně patří jeho kultura – výdobytky lidské mysli i pozůstatky stavební činnosti. Českou krajinu s jejími nezaměnitelnými rysy a přírodními unikáty, které chrání právě národní parky, je také třeba bezpodmínečně vnímat nejen jako české dědictví, ale i odkaz budoucím generacím,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Unikátnost krkonošské arkto-alpínské tundry, šumavského horského smrkového lesa a ledovcových jezer, hlubokých podyjských říčních kaňonů a pískovcového území Českého Švýcarska dalece přesahuje hranice naší země. Také v evropském kontextu byste jen stěží hledali stejné i jen podobné kouty dosud divoké přírody. Ve vrchlabském krtku můžete nahlédnout do zákoutí nejcennějších oblastí České republiky jako do otevřené knihy.

Naše voda, ilustrační foto NP Podyjí, autor Petr Lazárek

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství