Ve Vatikánu budou slavit pivem z Plzně

Aktualizováno 22. dubna 2011 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Plzeňské pivo bude už zřejmě brzy popíjet papež Benedikt XVI. Várka zlatavého moku, kterou požehnal plzeňský biskup František Radkovský, totiž poputuje do Vatikánu. Jak informoval Plzeňský deník, ve středu si ji byl v Plzni vyzvednout český velvyslanec v církevním státě Pavel Vošalík.

„Pivo bude určeno významným hostům například biskupům či kardinálům. A jak mě ujistil předseda vatikánské vlády kardinál Lajola, část zásilky skončí také v papežském domě. Takže je velká pravděpodobnost, že Benedikt XVI. si připije plzeňským pivem,“ říká Vošalík.

Tradiční plzeňský nápoj se bude ve Vatikánu podávat od třicátého dubna do druhého května na oficiálních akcích spojených s blahořečením Jana Pavla II. „Je to velmi významná událost. O její výjimečnosti svědčí i to, že zatímco běžně se blahořečení koná v místě, kde se osobnost narodila, u Jana Pavla II. to bude přímo v Římě za účasti papeže. Plzeň, a jejím prostřednictvím celá Česká republika, se tímto počinem zapojila do příprav. Řím už se na tento okamžik připravuje dlouho. Očekává se účast několika milionů poutníků z celého světa,“ sděluje velvyslanec. Menší část piva je určena římské církevní restauraci Giovanni Paolo II.

Pivovar Plzeňský Prazdroj si možnosti podílet se takto na blahořečení bývalého papeže velmi váží. „Je nám nesmírnou ctí, že si budou moci přímí účastníci, nejvyšší představitelé církve, ale i mnoha států, připíjet při této příležitosti právě plzeňským pivem. Je to další významný milník značky Pilsner Urquell,“ konstatoval sládek Václav Berka. Symbolických 2011 lahví předá Vošalík předsedovi vlády Vatikánského městského státu Giovanni Lajolovi příští středu.

Nápad na požehnání várky piva Vošalík velmi uvítal. „Je to přesně naplnění výzvy, kterou papež přednesl po návštěvě České republiky. Volal v ní po nové evangelizaci. Neměl ale na mysli další rekatolizaci českého národa, ale hledání nových forem, jak lidi oslovit. To přesně pan Radkovský udělal,“ pochválil plzeňského biskupa velvyslanec. Církev podle něho nestojí vně společnosti, ale je její součástí, proto by se prý měla podílet i na běžných činnostech, které provází lidský život.

Zdroj: Plzeňský deník

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách