Ve Valkeřicích nemají vodu ani peníze

19. října 2012 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

odběr vody z potoku

S poměrně velkým nedostatkem vody  se musí potýkat lidé žijící v části Valkeřic na Děčínsku. Může  za to nejen dlouhotrvající sucho, po kterém je nutné do vodojemů doplňovat vodu z cisteren, ale také mnohdy i více než stoletý, dlouhodobě  zanedbaný vodovod, píše Deník.cz.

„Voda nám už neteče několik měsíců. Jak máme prát, nebo se koupat? Obec nám řekla, ať si vykopeme vlastní studny, abychom měli vodu. Jenže na to nemám peníze. To se mám oběsit, aby s tím začal někdo něco dělat?“ řekl Děčínskému deníku jeden z obyvatel Valkeřic, který je postižen problémy s vodou.

O problémech s dodávkou vody v části Valkeřic starostka ví.

„Týká se to jedné větve řadu, ve zbytku obce problémy víceméně nejsou,“ říká Petra Vaňková.

Hlavním problémem vodovodního řadu ve Valkeřicích je jeho stáří a značná zanedbanost. Podle starostky jsou některé části i sto let staré a téměř se do údržby  neinvestovalo.

„Letos jsme dali do jeho údržby 300 tisíc korun, vybereme přitom  o 100 tisíc méně. Při akutní opravě jednoho úseku jsme na pouhém metru potrubí našli přibližně patnáct děr,“ přibližuje stav vedení pitné vody ve Valkeřicích starostka s tím, že na kompletní obnovu vodovodu v celých Valkeřicích zřejmě nikdy obecní rozpočet stačit nebude. Podle předběžných odhadů by si úplná rekonstrukce vyžádala mnoho desítek milionů korun.

Malá obec má totiž pouze čtyřmilionový rozpočet a nemůže ani požádat o další úvěr, protože se již zadlužila v minulosti. Jedinou cestou jsou tak žádosti  o dotace.

Zdroj: Deník.cz

 
Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace