Ve středních Čechách byla letos horší voda na Slapech

9. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

slap

Letošní koupací sezona ve středních Čechách byla podobná jako v minulosti s výjimkou loňského roku, který byl teplotně nadprůměrný. Zhruba od půlky léta začaly kvalitu vody v přírodních koupalištích nepříznivě ovlivňovat sinice.

Hygienici ale vydali pouze jediný zákaz koupání, a to v jezeře Ostrá na Nymbursku. Proti minulým rokům byla horší voda na Slapech, řekl ČTK Luboš Mandík z příbramské pobočky krajské hygienické stanice.

„Situace byla podobná jako v předchozích letech, když pomineme loňský výjimečný rok,“ uvedl Mandík. Tehdy byl podle něj výskyt sinic mimořádně vysoký, zřejmě právě v souvislosti s množstvím tropických dnů.

Trochu jiný průběh léta v porovnání s minulými roky včetně loňského byl na Slapech, kde se v závěru sezony objevily poměrně výrazně sinice, což dříve nebývalo. „Kupodivu se tam sinice objevily v takových množstvích, která většinou známe pouze z orlické nádrže,“ dodal Mandík.

Koupání ve středočeských koupalištích je stále možné, pro hygieniky už ale sezona skončila. Přítomnost sinic mohou lidé ověřit jednoduchým testem, kdy vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině ověří, zda se zelené částice koncentrují poblíž hladiny. V tomto případě jsou to sinice. Pokud jsou zelené částice i po půl hodině rovnoměrně rozptýlené ve vodě, jde o netoxické řasy.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, FlyJacob

Související rubriky: Čistota vody a rekreace