Ve 13 středočeských přírodních koupalištích je nevhodná voda ke koupání

5. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Středočeská přírodní koupaliště v letních dnech lákají k osvěžení. Ne všechna ale mají nezávadnou vodu. Aktuálně je jich nevhodných ke koupání 13, uvedla mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.

Konkrétně se jedná o jezero Ostrá, rybník Jureček, Nový Rybník, Slapy (Měřín, Županovice a Nová Živohošť), Bělá pod Bezdězem, Písník v Bakově nad Jizerou, Orlík (Lavičky, Trhovky, Podskalí a Popelníky) a Tyršovo koupaliště v Rakovníku. Stav vody v koupalištích je možné průběžně sledovat na webových stránkách Krajské hygienické stanice.

Krajská hygienická stanice na svém webu http://khsstc.cz/koupaliste.aspx aktualizuje každých 14 dní stav vody v 52 středočeských koupalištích s popisem výskytu rizikových látek či nebezpečných rostlin. V případě, že se jedná o soukromé přírodní koupaliště, vzorky vody odebírá jeho majitel. V ostatních případech Krajská hygienická stanice, která sleduje výskyt nebezpečných bakterií Escherichia coli, střevní enterokoky, nebo sinic, které se v určitých případech shlukují do tzv. vodního květu, který charakteristicky zabarvuje vodu do zelena.

Některé druhy sinic způsobují alergie. Některé skupiny obsahují jedovaté látky, které mohou vyvolat různé reakce, od lehkých akutních otrav projevujících se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy. Orientačně lze zjistit, zda voda obsahuje řasy nebo sinice tak, že naplníte pet-lahev vodou obsahující fytoplankton a nechte minimálně 20 minut stát v klidu na světle. Pokud se za tuto dobu vytvoří u hladiny v lahvi zelený kroužek (podoba zelené krupičky nebo drobného jehličí) a  jinak zůstane voda v lahvi čirá, jedná se o sinice. Jestliže voda zůstane rovnoměrně zakalená, nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde o řasy.

Důležité informace:

  • Vždy zvažujte, v jaké vodě se rozhodnete koupat. V případě vizuálního znečištění včetně zeleného zbarvení raději orientačně otestujte přítomnost sinic či řas.
  • Pokud voda obsahuje sinice, je vhodné omezit pobyt ve vodě na minimum a po vykoupání se osprchovat čistou vodou (pozor zejména na pobyt dětí).
  • Pokud se sinice vyskytují ve formě vodního květu, je lépe se koupání vyhnout.

Největší nebezpečí při koupání nepřestavuje kvalita vody, ale nedisciplinovanost a přeceňování vlastních schopností.

Naše voda, ilustrační foto

Související rubriky: Čistota vody a rekreace