Varování: Velmi silné bouřky zasáhnou většinu území

1. července 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Varování před velmi silnými bouřkami vydal v neděli Český hydrometeorologický ústav. Varování platí od nedělního poledne do odvolání.

Velmi silné bouřky hrozí na celé Moravě, Vysočině, v jižních Čechách, a kraji Pardubickém a Královéhradeckém. Silné pak ve středních Čechách, Plzeňském a Libereckém kraji. Ve všech těchto regionech platí také varování před vysokými teplotami.

Počasí u nás ovlivňuje zvlněné frontální rozhraní oddělující velmi teplý vzduch na jihovýchodě od chladnějšího na severozápadě, které se bude nad střední Evropou udržovat i v dalších dnech.

Během neděle a noci na pondělí se budou místy vyskytovat velmi silné bouřky doprovázené ojediněle přívalovými srážkami s úhrny až kolem 60 mm, kroupami a silnými nárazy větru až kolem 25 m/s. S největší pravděpodobností se bouřky budou vytvářet nejprve v jižních Čechách a na Českomoravské vrchovině. Při postupu na východ Moravy a Slezska budou k ránu slábnout.

V neděli nejvyšší denní teploty s výjimkou západu a severozápadu Čech ještě místy přesáhnou 31 °C. Na Moravě a ve Slezsku teplota místy vystoupí i přes 34 °C a vysoké teploty kolem 31 °C se na východě území budou udržovat i v dalších dnech.

V průběhu příštího týdne se budou i nadále vyskytovat také místy bouřky, které mohou být intenzivní. Výstrahu na silné bouřky a vysoké teploty proto bude ČHMÚ případně dále upřesňovat.

Zdroj: ČHMÚ

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině