Varování: Přijdou vydatné deště a silné bouřky

1. května 2013 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

bouřky hrozí

Tropické počasí z minulého týdne, vystřídá pořádný déšť a silné bouřky. Meteorologové vydali dnes na tyto jevy varování.

Výstražná informace platí pro východní a severní část republiky od čtvrtečních15 hodin do páteční 9 hodiny, konkrétně pro Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Zlínský kraj.

Nad střední Evropou se bude podle ČHMÚ vlnit frontální rozhraní oddělující teplý vzduch na východě a jihovýchodě od chladného na západě a severozápadě. Na frontálním rozhraní se vytvoří frontální vlna s tlakovou níží a bude ve čtvrtek a v noci na pátek postupovat přes naše území k severovýchodu.

„Na frontální vlně se ve čtvrtek odpoledne, večer a v průběhu noci na pátek vyskytnou, zejména ve východní polovině ČR, srážky trvalejšího charakteru. Na Moravě a ve Slezsku očekáváme lokálně i intenzivní bouřky. Předpokládáme, že celkový úhrn srážek dosáhne většinou 10 až 30 mm, ojediněle se mohou vyskytnout i srážkové úhrny do 50 mm,“ informoval ČHMÚ.

„Tato výstražná informace má charakter předběžného varování před nebezpečnými jevy a vzhledem k problémovosti v lokalizaci těchto jevů předpokládáme, že se ve čtvrtek na základě nových materiálů bude výstražná informace upřesňovat z hlediska lokalizace i intenzity těchto jevů,“ zdůraznil ČHMÚ.

Zdroj: ČHMÚ

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině